top of page
ZJEVENI-loga-black.png
SVĚT ZÍTŘKA - vývoj  v rámci tzv. Kreativních voucherů MKČR

Dokumentární celovečerní film o Světové výstavě v New Yorku 1939. O osudu našeho pavilonu a národa.

V rámci projektu jsme spolupracovali s Vojtěchem Fričem. Zkušený producent vedl práce na rešerších, průzkumu licencování, výroby střihu ukázky (moodu), byl i  střihačem ukázky, dozoroval psaní scénáře, spolupracoval vedle autorů, Tomáš Weinreb a Petr Kazda, s Markétou Formanovou, Albertem Formanem, Vítkem Poláčkem a Martinem Nekolou. Dále řídil natáčení rozhovorů se synem George Janečka, který byl na návštěvě v ČR, a s profesorem architektury Vladimírem Šlapetou, který se, mimo jiném celý život věnuje architektovi Kamilu Roškotovi, jenž uspěl s vítězným návrhem na realizaci našeho pavilonu.

Ač chceme, aby vznikl “čistý” dokument, tzn. jen s využitím archivu, je možné, že budeme muset použít nejen zvukovou část rozhovorů, ale i obrazovou, ve výsledném filmu. Zároveň oba rozhovory byly velmi inspirativní a byly součástí vývoje a rešerší. 

V rámci průzkumu realizace jsme si ověřili, že produkce snímku bude náročná. Ceny archivu, především zahraničního, stoupají do nevídaných výšin. Komerční bázi, kdy se prodávají licence především americkým (globálním) výrobcům dokumentů, není možné konkurovat, navíc v licencování jsme v značné ne-výhodě, kinofilm je nejdražší, ačkoliv vůbec neodpovídá možnostem rozpočtů, natož pak návštěvou diváků. Bude potřeba nastavit přesné licencování na limitované kino vydání, konkrétní teritoria, délku trvání práv, a to vše s inklinací k vod a tv vysílání. 

Od počátku jsme věděli, že hlavním zdrojem archivu musí býti muzea a vzdělávací instituce, plus neobjevené domácí filmy. Navázali jsme spolupráci s NFA, Uměleckoprůmyslovým muzeem, Západočeským muzeem v Plzni. Vítek Poláček rešeršoval s NFA domácí možnosti, nejvhodnější se zdají Filmové zpravodaje a pásmo Věrni zůstaneme.  Dále pak rešerše jsme provedli v Technickém muzeu Praha - návrhy Československých pavilonů, v Archivu George Janečka, Archivu Markéty Formanové a Muzea loutek v Plzni, v Archivu Plzeňského prazdroje.

Vojtěch Frič kreativně vedl tým, kdy jsme objevili velmi zajímavý a trochu pozapomenutý dokument The World of Tomorrow z roku 1984, https://www.imdb.com/title/tt0184038/ režiséra Lance Birda, který bohužel již nežije. Psali  jsme si s jeho spolupracovníky, neboť dle pamětníků v NY existovaly “večery”, kde se sdružovali filmoví amatéři, kteří točili i New York World´s Fair na 8mm pás. Nacházejí se zde poklady, především pak archiv řidiče a nadšeného “amatéra” Roye. Máme řadu kontaktů, avšak pro další práci a komunikaci musíme mít film zafinancovaný. Případný americký vstup ze strany Vod, či TV je možné řešit až po úspěšně dotaci z Fondu kinematografie (Výroba). 

Díky kontaktům a znalostem Vojtěcha Friče a Markéty Formanové, jsme provedli průzkum materiálu u Amerických institucí. Na místě pak osobně navštívil muzea v New Yorku a Washingtonu náš spolupracovník Martin Nekola a přivezl i první cenné materiály. 

V navazování kontaktů budeme pokračovat, i díky kontaktům s National Trust. S tím, že i samotného natočeného materiálu o Československém pavilonu je poskrovnu.

Co se týká koprodukcí a partnerů; Česká televize je partnerem v ČR, nelze však úplně počítat s využitím míchací haly, kapacitně nestačí, ale pokusíme se. Dále pak společnost Love.FRAME, s produkčním ale postprodukčním data managementem. Zvukovou a obrazovou postprodukci zvažujeme dělat i v Polsku, samostatnou kapitolou je partner v USA. Dalším zdrojem je Ministerstvo zahraničí a soukromí sponzoři.

Zúčastnili jsme se Lipského archivního festivalu.- Vojtěch Frič sestavil profesní štáb.

Kreativní producent: Vojtěch Frič

dramaturg, rešerše: Vítek Poláček

rešerše: Martin Nekola

režie Tomáš Weinreb, Petr Kazda

scénář, texty: Petr Kazda, Tomáš Weinreb, Markéta Formanová

střih: Kateřina Vrbová, Vojtěch Frič

zvuk: Petr Kapeller, Adam Levý, Dominik Dolejší

grafická a výtvarná spolupráce: Lukáš Veverka

colorista a degrain: Ali Moravec

kamera: Tomáš Weinreb, Juraj Chlpík

ZJEVENÍ - vývoj  v rámci tzv. Kreativních voucherů MKČR

Zjevení  je připravovaný snímek Petra Kazdy, Tomáše Weinreba a Vladimíra Körnera.

 

​Autorský film o životě a pádů Františka Vláčila.

Cílem projektu byla práce na dramaturgicko-scénáristickém vývoji, zároveň kreativně producentském:

Štěpán Hulík (dramaturg a spolupracovník na scénáři) je vhodným kreativcem nejen pro své historické znalosti, ale i jako zastánce tradičnější dramaturgie, která nám pomůže kapitoly vyladit směrem k vyprávění a smysluplnému celku, právě proto, že si vybíráme ze života Františka Vláčila období od konce 60. let do poloviny 70. let. Štěpán Hulík kvalitně zpracoval ve své knize Kinematografie zapomnění období změn v počátku nastupující normalizace. I z jeho textů čerpáme.

Kreativním producentem je Tomášem Hrubý. Jedná se o zkušeného producenta, který pomůže při vývoji, nastavení financování a směru k realizaci.  Tomáš bude především delegovaný ke spolupráci s polským partnerem Orkafilm v rámci MEDIA Co-development.

Naším záměrem je vyvinout treatment (scénář), který nepůjde proti divákovi, ale naopak bude schopen komunikace, k tomu nám pomůže právě Štěpán a Tomáš.

link MKČR:

https://www.mk.gov.cz/kreativni-vouchery-cs-2634

© Black Balance

bottom of page